W dniu 1 stycznia 2020 roku weszły w życie Incoterms 2020, stanowiące praktyczne wytyczne dla importerów i eksporterów handlu światowego.
Z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze, Incoterms 2010 stały się coraz bardziej nieaktualne i nieprzystające do panujących warunków handlowych, w związku z czym Międzynarodowa Izba Handlowa (ang. International Chamber of Commerce, dalej: ICC) opracowała aktualizację Międzynarodowych Reguł Handlu. Zmiany nie są jednak rewolucyjne a mają w zasadzie na celu (1) lepsze uporządkowanie zasad (2) zapewnienie spójności pomiędzy regułami oraz (3) dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości.
Nowe Incoterms 2020, podobnie jak aktualna wersja Incoterms 2010, zawiera 11 reguł handlowych.
Struktura reguł pozostała niezmieniona. Nadal bowiem obowiązuje podział na dwie kategorie: 7 reguł uniwersalnych dla wszystkich rodzajów transportu oraz 4 reguły dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego.
W układzie 11 reguł, zmianie uległa reguła DAT, która została zastąpiona nową regułą – DPU (Delivered at Place Unloaded – pol. “Dostarczone do miejsca wyładowany”). Zmiana nazwy miała na celu podkreślenie, że reguła stosuje się nie tylko w odniesieniu do terminalu jako miejsca dostarczenia towaru/przesyłki (na co wskazywała poprzednia nazwa DAT – „dostarczone do terminalu”), ale również w odniesieniu do innych miejsc, niebędących terminalem, które mają właściwości umożliwiające dostarczenie towaru i jego rozładunek. Reguła może być zatem stosowana np. w transporcie drogowym, lotniczym czy morskim.
Zmianie uległa również kolejność reguł, poziom ochrony ubezpieczeniowej przy regule CIF oraz CIP oraz wewnętrzna struktura not wyjaśniających.
Stosowanie reguł Incoterms ma charakter fakultatywny, jednak w praktyce ich stosowanie w relacjach między importerami i eksporterami jest powszechne, ponieważ znacznie ułatwia międzynarodową wymianę handlową.